Třezalka tečkovaná, kouzelná to bylina, ne nadarmo ji lidé považovali za všelék. A právě nyní je nejideálnější období pro její sběr.
Třezalka tečkovaná nebyla přírodou obdarovaná jen léčivými schopnostmi, ale také bohatými žlutohnědými květy. Splést si í můžete s třezalkou skvrnitou. Ta vám sice neublíží, ale má menší léčivé schopnosti. Při hledání správné třezalky vám pomohou její listy, stačí se na ně podívat proti světlu a když najdete malé dírky máte vyhráno. Dalším rozdílem je stonek, ten má třezalka tečkovaná v průřezu kulatý a bohatě větvený na rozdíl od své příbuzné, která má stonek čtvercový.
Třezalka kvete během července a srpna. Nejlepší čas pro sbírání třezalky nastává ráno po opadnutí ranní rosy a za slunného dne. Právě slunce uvolňuje v třezalce nejvíce léčivých látek. Pomocí nůžek odstříhávejte kvetoucí část minimálně deset centimetrů nad zemí. Doma třezalku sušte ve větší vrstvě na plechu vyloženým starými novinami, nebo ji svažte do kytic a zavěste. Pro sušení je vhodné stinné a vzdušné místo. Usušenou třezalku skladujte v papírových krabicích či dále zpracujte.
Třezalka obsahuje hojnou paletu účinných látek, jejichž účinek je klinicky prokázán. Najdete jí ve formě tablet či kapslí, tinktur, jako lisovanou šťávu, olejový extrakt či v podobě čajů.
Nejčastěji se s touto bylinou setkáte ve formě oleje. Jeho blahodárné schopnosti se využívají při bolestech zad a k regeneraci meziobratlových plotének, proto se běžně používá pro Breussovou masáž. Třezalkový olej je také skvělý k léčbě popálenin, oděrek, podvrtnutí, modřin, nebo do domácích krémů.
Třezalkový olej si vyrobíte macerováním květů v oleji. Pro použití na kůži je vhodnější použít olej v BIO kvalitě, olivový či slunečnicový. Ze stonků třezalky otrháme nebo ostříháme květy a necháme je 2 až 3 dny na suchém místě zvadnout. Květy naplníme sklenici do 2/3, zalijeme olejem a uzavřeme. Necháme na teplém místě nejlépe na slunci podobu 6 týdnů macerovat. Každý den tuto směs promícháme. V případě použití slunečnicového oleje vznikne sytě červená tekutina.
Čaj z třezalky to je balzám na pošramocené nervy. Blahodárně působí proti nespavosti, nervozitě, úzkostným stavům, depresím. Pomáhá tišit chronické bolesti, zmírňuje premenstruační syndromy, působí antibakteriálně, bojuje s bakteriálními a virovými infekcemi, nebo proti chronické únavě. Vhodný je i pro osoby trpící zažívacími problémy.
Mezi ně patří zácpa, žaludeční potíže či závratě. POZOR – pokud si naordinujete kůru třazalkou dávejte pozor při opalování zejména pak osoby se světlejší pletí by se mělli vyhýbat přímému slunečnímu svitu hrozí spálení od sluníčka.
Zveřejněno: 2019-07-10
Autor: lektor SM Systému Roman Nesvadba
Vzdělávací a pohybové centru, které pořádá kurzy SM Systému základní a pokročilé pro doktory, fyzioterapeuty, maséry, trenéry, pacienty... Kurzy pořádá převážně v Praze, ale vzdělává i rehabilitační pracovníky po celé ČR a v zahraničí.
Portál zaměřující se na bolesti zad a majitel registrované obchodní značky STOP BOLEST ZAD.